Sopečná turistika

Současný reliéf  krajiny v okolí Slezské Harty je výrazně ovlivněn čtvrtohorní sopečnou činností. Oblast patří do geomorfologického celku Nízký Jeseník, který je  jedním z nejstarších geologických celků střední Evropy.


Geologicky spadá do spodního karbonu-kulm (tzv. štemberskohornobenešovský pruh). Tento kulmský masiv spočívá na devonském základě předchozích sedimentů a vulkanitů, které vznikly intenzívní sopečnou činností na dně devonského moře. V období mladších prvohor, ve starším karbonu-kulmu bylo území Nízkého Jeseníku zatopeno mělkým mořem. V této době, řeky z dnešního Hrubého Jeseníku splachovaly štěrk, písek a bahno, které se na devonském mořském dně usazovalo v několikakilometrové mocné vrstvě. Koncem prvohor byla střední Evropa postižena mohutným variským vrásněním a celý Nízký Jeseník byl vyzvednut do horských výšek.

geologie

Během druhohor po ukončení vrásnění se celá oblast stala souší a byla vystavena působení eroze a zvětrávání, za kterého terén získal parovitý reliéf.

Alpsko-karpatské vrásnění na konci druhohor a začátkem třetihor rozlámalo staré variské horstvo na kry, které se vlivem zemských sil vyzvedly nebo propadly. Nízký Jeseník byl opět vyzdvižen.

Koncem třetihor se v oblasti začala projevovat sopečná činnost. Žhavé magma vystupovalo podél kerných zlomů na povrch a dalo vzniknout jak čedičovým kupám, tak i stratovulkánům. Aktivní sopečná činnost patrně probíhala až do starších čtvrtohor.

V souvislosti s geologickými poruchami ve směru SZ-JZ se v této oblasti vyskytují naše nejmaldší sopky.  Největší jsou Velký a Malý Roudný (stratovulkány – nasypaný kužel s lávovýmu proudy) další Venušina sopka a Uhlířský vrch.

naucna stezka zatopene osudy

Skládá se z pěti stanovišť, která jsou rozmístěna v celkové délce 1,4 km. Název Zatopené osudybyl inspirován stejnojmenným dokumentárním pořadem. Naučná stezka byla vybudována v průběhu roku 2012na základě podnětůdětského parlamentu obce Leskovec nad Moravicí, a to za přispění ministerstvapro místní rozvoj. 

Úvodní tabule k naučným stezkámNové Naučné stezky po vulkanitech v Nízkém Jeseníku podrobně odkrývají vulkanickou činnost, která zde vrcholila na počátku čtvrtohor, z geologického hlediska ještě nedávno. Naučné stezky Vás provedou po tamních vulkánech, lávových proudech a dalších místech, která s vulkanickou činností souvisejí.

 

Byla postavena v roce 2007 na vrcholu vyhaslé sopky Velký Roudný. Jde o 20 metrů vysokou dřevěnou konstrukci na betonových základech s krytou vyhlídkovou plošinou na vrcholu, z rozhledny je výhled na hřeben Hrubého Jeseníku, Krnovsko, Opavsko, Beskydy a Oderské vrchy. Má šest pater a vystoupáte-li až na horu, ocitnete se v nadmořské výšce 800 metrů. Rozhledna je volně přístupná po celý rok, vstupné se neplatí. Z obce Roudno vede na vrchol zelená turistická značka.

Velký RoudnýGeomorfologicky nejvýznamnější a nejzachovalejší stratovulkán Českého masivu ležící jihovýchodně od obce Roudno v Nízkém Jeseníku. Sopečný kužel o výšce kolem 150 m je cenný zejména svou zachovalostí. Krajinný celek dotvářejí zachovalé agrární antropogenní útvary - množství kamenných valů, agrárních hald a mezí. Pokryv hornin vulkanického původu zaujímá plochu téměř 9 km2. Podstatná část leží uvnitř chráněného území.

 

Uhlířský vrchVyhaslá smíšená sopka (671,7 m n. m.) na jihozápadním okraji města Bruntálu. Těsně pod vrcholem kopce byly v druhé polovině 19. století založeny lomy na tufy, které během století splynuly v rozsáhlý odkryv. Přírodní památka zahrnuje nejbližší okolí odkryvu.

 

Razovské tufityJednoetážové stěnové lomy na levobřežním jižně exponovaném svahu nad údolní nádrží Slezská Harta, cca 400 m západně od jižního okraje obce Razová. K památce nevede značená turistická cesta, poblíž prochází cyklostezka kolem nádrže Slezská Harta.

 

Lávový proud u MezinyPřírodní památka Lávový proud u Meziny je odkrytý lávový proud Venušiny sopky s dobře vyvinutou sloupcovitou a kulovitou odlučností plagioklasového čediče, s hojnými vyrostlicemi olivínu. Nachází se východně od obce, po hlavní silnici směrem na Slezskou Hartu. Těžební činností v minulosti byly odkryty dva lávové proudy s rozdílnou odlučností čediče, která je způsobena odlišným způsobem chladnutí.

Venušina sopkaVyhaslá čtvrtohorní sopka nad obcí Mezina, jižně od Bruntálu. Na vrcholu je plochý kráter a boční krátery s lávovými jeskyněmi,

Vápenná pecVápenná pec se nachází asi 2 km od obce směrem do Leskovce. Byla vybudována v roce 1912, z hrubého lomového kamene k pálení vápence, vnitřní obložení má z cihel, stěny jsou široké 1 m, výška i šířka je přibližně 4 m.

Informační centrum

Leskovec nad Moravicí 204
793 68 Dvorce
Mobil: +420 603 996 548
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Poloha na mapě

Od 1.11. do 30.4.
zajišťuje informační servis 
Obecní úřad Leskovec nad Moravicí
tel.: 554 731 001,  554 725 462
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Otevírací doba

Od 1.5. do 30.6.
So, Ne, svátky  9:00   17:00
 v hlavní turistickou sezónu (od 1.7. do 31.8.)
 Pondělí až neděle 9:00  18:00 
Od 1.9. do 30.9.
So, Ne, svátky  9:00   17:00

Mikroregion Slezská Harta

Sídlo:
Leskovec nad Moravicí 204, 793 68 Dvorce

IČ:  71193821

Zastoupený:
Ing. Libor Unverdorben

e-mail:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Naši partneři