V sobotu 25. srpna v brzkých ranních hodinách přijel do obce Razová v okrese Bruntál nadměrný náklad vezoucí novou velkokapacitní elektroloď pro Slezskou Hartu.

Tato událost je pro mikroregion Slezská Harta velkým mezníkem.

Již od 2014 se totiž podnikají postupné kroky k zajištění lodní dopravy velkokapacitní lodí, která by uvezla 45 osob + posádku. Má být uzpůsobena jak podmínkám z hlediska zákona a omezením (elektropohon), tak současným požadavkům (bezbariérové provedení, místo pro úschovu kol a kočárků).

V roce 2016 se podařilo Mikroregionu Sleská Harta získat na zajištění této lodi dotační prostředky z Moravskoslezského kraje ve výši 14 mil. Kč.

Přípravy projektu a zejména pak výběrové řízení s sebou neslo nemálo úskalí a komplikací. Samotný výrobce lodi vzešel z opakovaného výběrového řízení a našel se až v Polsku. Poté se již rozběhly práce na plno.

Projektová dokumentace k lodi byla ke konci roku 2017 schválena nejvyšší certifikační autoritou a následně byla zahájena výroba trupu lodi a jednotlivých komponentů. Unikátní je tato loď zejména v tom, že bude kompletně na elektropohon. Je uzpůsobena i pro imobilní osoby, dolní paluba pak bude mít vyhrazen prostor i pro kočárky a bicykly. Horní paluba pak bude vyhlídková, uvedl předseda Mikroregionu SH, L. Unverdorben.

Podzim roku 2018 bude ve znamení spuštění této moderní a unikátní ekologické velkokapacitní lodi na vodní hladinu přehrady a uvedení do zkušebního provozu. Loď tak bude plně k dispozici následující letní turistickou sezónu.

A jak že se bude nová loď jmenovat? Na přelomu roku 2017 a 2018 proběhla anketa s názvem „Hledáme jméno pro novou loď,“ z které vzešlo jméno Harta.

Vítej tedy Harto na Slezské Hartě!